Przetargi.info.pl — forum zamówień publicznych i przetargów

Forum przetargów publicznych poświęcone rynkowi zamówień publicznych i przetargów prowadzone wspólnie z serwisem Przetargi.pl

Nie jesteś zalogowany.

#1 2011-12-14 08:43:20

Mikunia
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-13
Posty: 41

Korzystanie z zasobów art. 26 ust. 2b pzp

Witam,
mam problem...

W przetargu startuje Konsorcjum w skład, którego wchodzą 3 firmy: X, Y i Z.

Firma Z korzysta z zasobów podmiotu trzeciego A (pisemne zobowiązanie) i podmiot A zostaje  zgłoszony jako podwykonawca w przetargu.


Gdyby nie  pisemne zobowiązanie firmy A to Konsorcjum nie miałoby w pełni spełnionych warunków.
W związku z tym powstaje pytanie:

Czy pisemne zobowiązanie powinno mieć jasno w swej treści napisane, że "Firma A oddaje swoje zasoby tj. wiedzę i doświadczenie Firmie Z. Niniejsze zobowiązanie obowiązuje również w przypadku udziału Firmy Z w konsorcjum".

Czy brak takiego zapisu może skutkować odrzuceniem oferty? A może firma, która bierze udział w konsorcjum nie może korzystać z zasobów podm. 3-go? Choć to byłoby naciągane bo nie ma nigdzie takiego zakazu w ustawie.

Proszę o pomoc.

Offline

 

#2 2011-12-14 16:32:20

Mikunia
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-13
Posty: 41

Re: Korzystanie z zasobów art. 26 ust. 2b pzp

Widzę, że nikt nic nie wie na ten temat...

No cóż...

Offline

 

#3 2011-12-14 18:24:54

Janusz
Moderator
Zarejestrowany: 2008-02-11
Posty: 5763

Re: Korzystanie z zasobów art. 26 ust. 2b pzp

„Ustawa Pzp nie precyzuje zatem, za pomocą ilu i jakich dokumentów wykonawca może udowodnić zamawianemu, że zasobami podmiotów trzecich będzie dysponował. Wskazuje jedynie, że „w szczególności” takim dokumentem może być pisemne zobowiązanie podmiotu trzeciego. Ustawa nie wskazuje również, jaką formę oraz treść powinno mieć owo zobowiązanie. Może przybrać ono formę jednej z umów nazwanych, o których mowa w kodeksie cywilnym, umowy nienazwanej, jak również oświadczenia woli podmiotu trzeciego. Zobowiązanie to – w zależności od danego przedmiotu zamówienia publicznego czy charakteru zobowiązania – może być wyrażone w jednym dokumencie, jak również być podparte całym pakietem innych dokumentów. Przy czym zawsze, niezależnie od tego, czy wykonawca będzie udowadniał okoliczności dysponowania zasobami podmiotu trzeciego tylko przy pomocy jednego dokumentu - pisemnego zobowiązania podmiotu trzeciego, czy też przy pomocy wielu dokumentów dotyczących tego podmiotu, treść ich powinna bezspornie i jednoznacznie wskazywać na zakres zobowiązania podmiotu trzeciego, określać, czego konkretnie dotyczy zobowiązanie oraz w jaki sposób będzie ono wykonane, w tym jakiego okresu dotyczy.”(Informator Urzędu Zamówień Publicznych Nr 10 z 2010 r., str. 10).

Offline

 

#4 2011-12-14 21:33:22

Mikunia
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-13
Posty: 41

Re: Korzystanie z zasobów art. 26 ust. 2b pzp

To wszystko wiem...
Czyli w sumie widze, że członek konsorcjum może dobrowolnie korzystać z zasobów podmiotów trzecich a potem to wykazywać w ramach konsorcjum (zobowiązanie oczywiscie).

Choc tak z drugiej strony... gdyby użyczajacy wiedzial, że wykoanwca ma zamiar przystapic do konsorcjum to moglby mu nie udzielic tego zobowiazania...

ale to juz takie tam dywagacje ;-)

Offline

 

Linki sponsorowane

Podobne tematy

Wątek Odpowiedzi Wyświetlenia Ostatni post
Udostępnienie zasobów przez tygrysek24
3 325 2013-10-24 11:59:30 przez Janusz
1 617 2013-10-11 17:31:38 przez Janusz
3 700 2013-06-12 17:05:52 przez Janusz
3 1402 2012-03-15 10:12:39 przez Skarbek
2 747 2012-01-15 22:13:48 przez Mikunia
4 1301 2011-11-21 19:45:46 przez asica
5 1750 2011-11-16 13:19:44 przez efigy007

Stopka forum

Archiwum Prawo Rozporządzenia
Prawo zamówień Kody CPV Kody NUTS