błąd przed podpisaniem umowy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
zpagi
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:59

Post autor: zpagi » 12 maja 2010, 13:13

W specyfikacji na dostawę materiałów poligraficznych (ulotki, plakaty, banery i inne) wskazano terminy realizacji dla poszczególnych pozycji. Okazało się, że wdarł się błąd do opisu przedmiotu zamówienia i przy niektórych pozycjach terminy są w porządku, a przy kilku pozycjach błędnie podano datę realizacji (wszystkie te materiały te muszą być dostarczone w zbliżonym terminie, bo mają być wykorzystane na szkoleniu, a termin podany w opisie przedmiotu zamówienia jest terminem już po szkoleniu).
Jesteśmy przed podpisaniem umowy i co w takiej sytuacji zrobić, skoro zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy ma być tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie...

Janusz
Posty: 6561
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 maja 2010, 13:37

Jakie terminy były podane w SIWZ a jakie w formularzu ofertowym?czy jednakowe i zbieżne?

zpagi
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:59

Post autor: zpagi » 12 maja 2010, 14:24

Terminy podane były w opisie przedmiotu zamówienia (załącznik do SIWZ, w samej treści specyfikacji było odwołanie do tegoż załącznika) i tak:
- ulotki 24.05,
- plakaty 24.06,
- banery 24.06,
błąd wdarł się w miesiącach, bo wszystko ma być na maj.
W formularzu cenowym tych terminów w ogóle nie było, zostały podane tylko nazwy poszczególnych pozycji.
Czy w umowie podawać te terminy, a ewentualnie dogadać się z W. że zrobi wszystko na maj.

Janusz
Posty: 6561
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 maja 2010, 14:32

Dokładnie tak myślałem, najprościej jest dogadać się z Wykonawcą chodziarz nigdy nie staram się udzielać takich odpowiedzi, ale czasami po prostu tak trzeba jedyne co, to wiadomo, umowa jest umową a termin terminem, co w przypadku kiedy obieca a nie wykona i stwierdzi że z umową ma jeszcze czas?
Ale można spróbować wówczas papiery czyste ;)

zpagi
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2010, 12:59

Post autor: zpagi » 12 maja 2010, 14:48

tak też myślałam, gorzej jak obieca, a nie zrobi w terminie...wtedy klops i nic mu się nie zrobi.
A można aneksem zmienić umowę w zakresie terminów realizacji niektórych pozycji składających się na przedmiot zamówienia, czy to byłaby istotna zmiana umowy? (chodzi o innych Wykonawców, którzy mogliby widząc taką specyfikację złożyć ofertę, bo mieliby wolne moce przerobowe)

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 12 maja 2010, 15:08

ja bym był ostrożny w tym, dlatego że zmiana terminu z maja na czerwiec to jest istotna zmiana w umowie i jako taka niedopuszczalna chyba, że była przewidziana możliwość dokonania takiej zmiany. Pamiętać tutaj należy o art. 144, który w ust. 2 stanowi, że zmiana taka podlegać będzie unieważnieniu (!)

Janusz
Posty: 6561
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 maja 2010, 15:09

To moim zdaniem zmiana istotna, chyba że została przewidziana w SIWZ i postanowieniach umowy.

ODPOWIEDZ