Brak podpisu na formularzu ofertowym

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 10 sie 2011, 13:37

Zamawiający wymagał złożenia oferty na załącznikach do SIWZ:
- nr 1 Formularz ofertowy (zawierał wszystkie zobowiązania - cenę brutto, termin związania ofertą, oświadczenie o zgodności oferty z SIWZ, o akceptacji projektów umów, o podwykonawcach),
- nr 1a - Kosztorys ofertowy - zawierający rozbicie ceny brutto na elementy, które będą podstawą rozliczenia umowy.
- pozostałe oświadczenia.

Wykonawca nie podpisał załącznika nr 1 Formularza ofertowego - drukując "obciął" końcówkę z miejscem na datę i podpis.

Dodatkowo cena brutto na Formularzu ofertowym została zamazana korektorem i poprawiona, niezgodna z ceną wyrażoną słownie, ale zgodna z ceną na Kosztorysie ofertowym (jest podpisany).

Czy odrzucić ofertę?

Janusz
Posty: 6561
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 sie 2011, 15:01

Brak podpisanego formularza ofertowego skutkuje odrzuceniem oferty, brak formy pisemnej zobowiązania.

edith
Posty: 114
Rejestracja: 01 wrz 2010, 19:52

Post autor: edith » 10 sie 2011, 15:02

Dzięki

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 17 sie 2011, 0:31

... aczkolwiek KIO ma też inne wizje w tym temacie :)

Polecam: KIO/UZP 1196/09

Janusz
Posty: 6561
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 sie 2011, 10:32

Dobrze jest aby zacytować fragment wyroku.

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 17 sie 2011, 14:52

KIO/UZP 1196/09:
...(...)... Przeszkody w uznaniu złożonej oferty za ważną nie może stanowić fakt, iż podpis Pana P. na części stron oferty nie składa się z pełnego imienia i nazwiska. W tym miejscu zauważyć należy, iż podpis jest charakterystycznym dla danej osoby znakiem graficznym wywodzącym się z jego imienia i nazwiska, niebędący koniecznie pełnym imieniem i nazwiskiem, pozwalający na ustalenie tożsamości osoby, która go złożyła (...) Dodatkowo, jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 10 listopada 2006 r., podpis w rozumieniu art. 78 kodeksu cywilnego nie musi być czytelny (sygn. akt II FSK 1144/05). Izba stwierdziła, że podpis złożony na poszczególnych kartach oferty Odwołującego pozwala bez wątpienia na zidentyfikowanie osoby, która go złożyła tj. Pana Marcina P.

Wobec zawarcia w ofercie istotnych jej elementów oraz złożenia podpisu pod oświadczeniami przez osobę uprawnioną, Izba nie znalazła podstaw do odrzucenia oferty na podstawie braku podpisu na jej pierwszej stronie. ...(...)...

Janusz
Posty: 6561
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 sie 2011, 15:00

To się zgadza że nie musi być czytelny, ale ogólnie być musi :)

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: almarta » 25 lis 2011, 13:10

a ja tak z innej bajki, ale.....czy wszyscy z WAS zamieszczacie na Waszych stronach edytowalne wersje dokumentacji przetargowej typu: formularz ofertowy plus załączniki? a jak postępujecie z kosztorysami?

.....bo próbuję coś zmienić u siebie w firmie...

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 25 lis 2011, 13:32

ja przeważnie wrzucam pdf - a to dlatego, że Wyk. za bardzo lubią zmieniać sobie treść dokumentów,
ale myślę że wersja dokumentów jest według woli Zam.

Janusz
Posty: 6561
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 25 lis 2011, 13:49

Jak najbardziej PDF.

ODPOWIEDZ