Dzierżawa

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
THomSon
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2006, 23:30

Postautor: THomSon » 23 paź 2006, 23:45

mam pytanie w sprawie zamówień publicznych związanych z dzierżawą

kwestia jest taka, że zwrócił się do mnie znajomy z instytutu naukowego z pytaniem czy instytut może wydzierżawiać swoje obiekty, będące jego własnością bez przeprowadzania przetargu publicznego??

instytytu jako jednostki sektora finansów publicznych podlegają pod ustawę o zamówieniach publicznych, jeżeli jednak gospodarują swoim mieniem wedle zasad prawidłowej gospodarki /ustawa o jednostkach badawczo-naukowych, jeżeli nie pomyliłem, art. 13,14/ to czym mogą wydzierżawiać swoje obiekty, bez całej procedury,

ust. o zamówieniach publicznych moim zdaniem stosowało by się w przypadku gdy instytut chciałby sam wydzierżawić coś od kogoś, a w przypadku odwrotnym gdy chce swoje mienie wydzierżawić raczej nie powinno stosować się powyższej ustawy, instytut posiada osobowość prawną i sam zarządza swoim mieniem i sądzę że wydzierżawienie obcemu podmiotowi własnych obiektów powinno się odbyć bez potrzeby przetargu,

proszę o jakieś informacje w tej kwestii

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Postautor: Marko » 24 paź 2006, 14:31

Skoro chce oddać w dzierżawe to nie ma wydatku a dochód - wiec nie ma zamówienia publicznego. Prawdopodobnie powinien poczytać ustawe o gospodarce nieruchomościami

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Postautor: Marko » 24 paź 2006, 14:32

THomSon;481 pisze:ust. o zamówieniach publicznych moim zdaniem stosowało by się w przypadku gdy instytut chciałby sam wydzierżawić coś od kogoś,


Też nie - bo art.4 lit i ma zastosowanie. W jedną i drugą strone ustawy sie nie stosuje

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Postautor: PiotrW » 24 paź 2006, 21:52

Tak, z pewnością ustawa prawo zamówień publicznych nie będzie miała tu zastosowania ponieważ Instytut nie zamierza złożyć zamówienia na wykonanie na jego rzecz dostaw, usług lub robót budowlanych. Ustawa o gospodarce nieruchomościami też nie znajdzie zastosowania ponieważ określa ona zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 13 ust 4 ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych jednostka taka może zbywać środki trwałe, stosując przepisy dotyczące państwowych osób prawnych. Spotkałem się natomiast ze stosowaniem przez niektóre jednostki badawczo-rozwojowe z przepisów dotyczących gospodarki mieniem przez przedsiębiorstwa państwowe w przypadku oddawania w najem nieruchomości.

THomSon
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2006, 23:30

Postautor: THomSon » 24 paź 2006, 23:15

w podanym przez ciebie przykładzie na jakiej ustawie konkretnie opierał się instytut w przypadku najmu??

jakieś przepisy z ustawy o przedsiębiorstwach państwowych bądź o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych miały zastosowanie??

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Postautor: PiotrW » 25 paź 2006, 11:37

W tym ogłoszeniu powołano się na art. 46a ust 3 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych: „Do odpłatnego oddania mienia przedsiębiorstwa państwowego do używania innym podmiotom na podstawie umów prawa cywilnego stosuje się odpowiednio przepisy art. 46 ust. 3 i 4.”
Art. 46 ust 3: „Przedsiębiorstwo państwowe sprzedaje mienie zaliczone, zgodnie z odrębnymi przepisami, do rzeczowego majątku trwałego w drodze publicznego przetargu.”
Art. 46 ust 4: „Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zasady organizowania przetargu oraz warunki, w których dopuszcza się odstąpienie od przetargu.”

Wspomniane rozporządzenie to: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 października 1993r. w sprawie zasad organizowania przetargu na sprzedaż środków trwałych przez przedsiębiorstwa państwowe oraz warunków odstąpienia od przetargu. (Dz.U. z 1993r., nr. 97, poz. 443 ze zmianą Dz.U. z 1999r., nr 70, poz 780)


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przetargi i zamówienia publiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość