kolejny aneks czy przetarg

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Postautor: moregun » 13 gru 2006, 7:44

moj urząd zatrudnia lokalną firme sprzątającą i nastepowały po sobie dwa aneksy przedłużające umowe o rok. miesiac temu przejąłem stanowisko ds przetargów i nie wiem czy pisac kolejny aneks czy ogłasac przetarg. ile aneksów przedłużających można pisać po umowie? co na to PZP?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Postautor: PiotrW » 13 gru 2006, 8:01

Pytanie czy tamte aneksy zostały zawarte zgodnie z prawem. W jaki sposób uzasadniano przedłużenie umowy? Przede wszystkim trzeba spojrzeć na art. 144 Prawa zamówień publicznych:

Art. 144. 1. Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub zmiany te są korzystne dla zamawiającego.
2. Zmiana umowy dokonana z naruszeniem przepisu ust. 1 jest nieważna.

Czasami przedłuża się umowę jeżeli wykonanie umowy staje się niemożliwe do zrealizowania w czasie na jaki została zawarta, tym niemniej trzeba to uzasadniać niemożnością przewidzenia tego w chwili zawarcia umowy i zmiana ta musi być korzystna dla zamawiającego. W przypadku usług sprzątania urzędu na pewno nie można powoływać się na to, że nie była do przewidzenia konieczność dalszego wykonywania tych usług. Nie znam szczegółów umowy, czasu na jaki była zawarta i podstaw przedłużenia, ale na pewno doradzałbym rozpisanie nowego przetargu i zawarcie umowy, jeśli taka wola gminy, na 4 lata, czyli maksymalny okres z którego nie trzeba się tłumaczyć. Przyjdzie RIO i będziecie się tłumaczyć czemu tak postąpiliście.

moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Postautor: moregun » 13 gru 2006, 8:19

dzięki za radę, przekaże to przełożonym. fajnie ze jest takie forum

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Postautor: PiotrW » 13 gru 2006, 10:46

Cieszę się, że to forum przydaje się coraz większej liczbie użytkowników. Proszę napisać czy przełożeni zgodzą się na przeprowadzenie przetargu w tej sprawie. A w przyszłości w razie jakichś wątpliwości proszę śmiało pisać. W ten sposób podzielimy się naszymi poglądami i doświadczeniem także z innymi.


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Przetargi i zamówienia publiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości