Niezgodność z treścią SIWZ czy nie spełnia warunku

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 17 lis 2014, 14:28

Przetarg nieograniczony na dostawy. Zamawiający wymagał dostarczenia w odniesieniu do każdej pozycji formularza cenowego odpowiedniej dokumentacji technicznej zawierającej minimalne parametry określone w OPZ.
Przy jednym oferowanym przez Wykonawcę urządzeniu parametr jest znacznie niższy od minimalnego jakiego żądał Zamawiający.
Czy:
a) niezgodność z treścią SIWZ - art. 89. ust. 1 pkt. 2 - jej treść nie odpowiada treści SIWZ
czy
b) nie spełniania warunku - art. 24 ust. 2 pkt 4, tj. wykluczenie wykonawcy (a następnie odrzucenie - art. 24 ust. 4) w związku z niespełnieniem warunków o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2(przez oferowane dostawy...)

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 lis 2014, 16:19

Wszystko zależy od zapisów SIWZ, jeżeli były to dokumenty na potwierdzenie z par 6 rozporządzenia to należało by wezwać do uzupełnienia, ale tak jak wcześniej zaznaczyłem, wszystko zależy od SIWZ.

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 17 lis 2014, 19:04

Tak, były to dokumenty z rozporządzenia. Ale jeśli są te dokumenty, to po co uzupełniać?

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 lis 2014, 20:18

Są błędne i tu jest podstawa zgodnie z art.26.3.

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 17 lis 2014, 21:01

Ale gdzie TY widzisz błąd???
Po prostu produkowane urządzenie ma określony parametr i Wykonawca liczy że Zamawiający przymknie oko. Tu nie ma mowy o błędzie. Ma do urządzenia określoną kartę katalogową i innej nie dostarczy.
Ostatnio zmieniony 17 lis 2014, 21:06 przez kamilugw, łącznie zmieniany 1 raz.

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 18 lis 2014, 10:47

Jeśli wymagany załącznik stanowi potwierdzenie dla jakiegoś warunku to wzywasz - i bez znaczenia, czy dostarczy czy nie. Nie wiemy czy się pomylił i załączył błędny, źle wydrukował, podpiął.

Czasami wzywając Wykonawcę np. o zaświadczenie z góry wiemy że niemal na pewno nie zdobędzie go na czas...

przepis nakazuje wezwać nie rozważać sensu...


p.s pod warunkiem ze dostarczana dokumentacja techniczna nie jest np. swoistego rodzaju Propozycją Wykonawcy.
wówczas mogłoby dojść do nieuprawnionego negocjowania warunków oferty
Ostatnio zmieniony 18 lis 2014, 10:50 przez olfork, łącznie zmieniany 1 raz.

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 18 lis 2014, 11:01

Ale na logikę. Zgodnie z opisem technicznym Wykonawca mógł wyłącznie zaoferować np. smartfon SONY Z3.

Wykonawca w formularzu ofertowym wskazał smartfon Samsung S4 i dołączył katalog producencki, gdzie wprost wynika, że nie spełnia to urządzenie wymagań zamawiającego. Co Ty chcesz wyjaśnić? Co ty chcesz uzupełnić?
Ostatnio zmieniony 18 lis 2014, 11:02 przez kamilugw, łącznie zmieniany 1 raz.

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 18 lis 2014, 11:59

twój przetarg twoja odpowiedzialność,
jak już to 89 ust. 1 pkt 2, a nie wykluczenie bo niezgodność odnosi się stricte do propozycji z oferty

po co wyjaśniać ? , bo wyjaśniać zawsze można, a czasem nawet wręcz należy.
Przykład autentyczny, z autopsji:
Kilka miesięcy temu miałem przetarg na dostawę projektorów i ekranów elektrycznych.
Jeden z wymogów brzmiał mniej-więcej "ma posiadać zdolność do automatycznego rozpoznawania podpiętych źródeł sygnału...". Załączona przez Wykonawcę specyfikacja techniczna nie potwierdza tego warunku , odpowiedź e-mail polskiego dystrybutora: " wymagana przez Zamawiającego funkcja nie jest dostępna dla tego modelu [...], polecamy model XYZ, który spełnia Pastwa oczekiwania w tym zakresie [...]"

odpowiedź Wykonawcy: "na stronie 183 instrukcji obsługi (dostępnej na stronie producenta oraz wraz z urządzeniami), wiersz XY jest informacja że oferowany model automatycznie rozpoznaje podpięte sygnał i domyślnie wybiera złącza w kolejności a, b, c...."
Ostatnio zmieniony 18 lis 2014, 12:00 przez olfork, łącznie zmieniany 1 raz.

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 18 lis 2014, 12:04

Dlaczego kwalifikujesz to jako niezgodność z treścią SIWZ? A może jest to po prostu niespełnienie wymogów określonych przez Zamawiającego w odniesieniu do oferowanych dostaw?

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 18 lis 2014, 12:15

Nie piszesz konkretnie dlaczego produkt oferowany nie spełnia wymagań.

Przykładowo: Smartfon oczekiwany ma mieć 32 Gb, a oferowany przez Wykonawcę ma 16 GB - i to jest definitywna przesłanka dla niezgodności treści oferty z treścią SIWZ. To jest oczywiste jak amen w pacierzu i tysiące orzeczeń ci to potwierdzi.
W powyższej sytuacji nie wykluczasz wykonawcy tylko dlatego, że nie dołączył dokumentu potwierdzającego, że smartfon ma 32 Gb - bo takowy pewnie nie istnieje, skoro sprzęt ma tylko 16 Gb.

Swoją drogą wykluczenie z art. 24 ust. 2 pkt 4 następuje praktycznie po wezwaniu o uzupełnienie ( na wskutek nie uzupełnienia lub wadliwego uzupełnieni). Wykluczasz Wykonawcę, odrzucasz ofertę.

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 18 lis 2014, 12:24

Napisałem konkretnie o co chodzi - patrz wyżej.
W powyższym temacie zebrałem wiele opinii, w bardzo różną stronę, chciałem poznać też i Wasze. Raz pisałeś, że byś wzywał do uzupełnienia, teraz twierdzisz, że jest to niezgodność z treścią SIWZ:)
Nadmienić muszę, że w przewadze są głosy co do niespełnienia warunków o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2(przez oferowane dostawy...)... Ale może poznam inne równie ciekawe opinie :)

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 lis 2014, 12:28

Jeżeli przedmiot zamówienia nie spełnia warunku (oczekiwań) Zamawiającego to oferta jest niezgodna z treścią SIWZ, przesłanki wykluczenia obejmują konieczność wykluczenia wykonawcy Pzp gdy nie wykaże spełniania warunków udziału w postępowaniu określonych w art. 22 ust. 1 ustawy, czyli warunków odnoszących się do wykonawcy (warunków podmiotowych).

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 18 lis 2014, 12:49

Bo mieszasz takimi wypowiedziami. Przestań gdybać na co Wykonawca liczy, szukać logiki i rób zgodnie z przepisami.
Dokument z rozporządzenia podlega uzupełnieniu TWÓJ OBOWIĄZEK nie przywilej -> nie ma go wcale = ma błąd czyli wadę (jaki? nie potwierdza minimum - i już). Jak w wezwaniu napiszesz, że wymagano X, a ze złożonej oferty wynika że jest tylko Y, to Wykonawca siłą rzeczy podejmie jakieś działanie.

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 lis 2014, 13:01

Dokładnie, działać zgodnie z literą prawa.

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 18 lis 2014, 13:05

olfork nie gorączkuj się :) Nie nie mieszam, tylko podaje konkretną sytuację. Po prostu raz napisałeś, że byś wzywał do uzupełnienia, a raz, że byś odrzucał za niezgodność z treścią SIWZ.
Jeśli ponownie wracasz do uzupełnienia, to w czym tkwi błąd że musisz uzupełnić? Dla Wykonawcy nie jest to błąd, bo ma określoną kartę i ją się posługuje, ją złożył w postępowaniu. Jakie "siłą rzeczy podejmie działania" skoro do określonego urządzenia już dołączył kartę katalogową? :)

ODPOWIEDZ