ocena ofert - czy można zmienić przedmiot zamówienia

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
eulalia
Posty: 3
Rejestracja: 24 gru 2014, 9:54

Post autor: eulalia » 24 gru 2014, 10:12

Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w rozwikłaniu dylematu o dokumentach mających potwierdzić spełnianie przez dostawę wymagań zamawiającego.
Takim dokumentem w naszym postępowaniu jest zdjęcie oferowanego przedmiotu i potwierdzony szczegółowy opis zamówienia (z wypełnionymi już oczekiwanymi przez nas parametrami).
Wykonawca załączył zarówno potwierdzony przez siebie opis, jak i zdjęcie. Doszliśmy do wniosku że przedmiot na zdjęciu nie jest zgodny z wymaganiami, poprosiliśmy o wyjaśnienia czy na pewno spełnia wszystkie wymagania (art. 26 ust. 4) i w odpowiedzi wykonawca potwierdził, że absolutnie jego przedmiot spełnia wszystkie wymagania, ale dołączył zdjęcie innego przedmiotu. Tym razem zgodnego z wymaganiami.
Dla nas jest to 1) niedozwolona zmian oferty oraz 2) odrzucenie oferty ze względu na niezgodność z siwz - na podstawie ustaleń z analizy pierwszej wersji zdjęcia oraz braku wyjaśnień co do pierwotnie oferowanego przedmiotu.
Ale czy na pewno? bo w zamówieniach wszystko możliwe..

Dziękuję z góry za wszelką pomoc,
i życzę czytającym Forum Prawdziwie Świątecznych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku :)

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 gru 2014, 14:00

Czasami rysunki, katalogi mogą się różnić, więc można wyjaśnić co uczyniłaś.
Na pewno nie radzę odrzucać oferty, tym bardziej że i tak ewentualnie musielibyście wezwać do uzupełnienia jeżeli dok. były wymagane z par.6 rozporządzenie.
osobiście potraktował bym to jako samouzupełnienie dok. i uznał bym ofertę.
Wyroki jeżeli chodzi o samouzupełnienie są różne, nie ma jednolitego stanowiska ale, w Twoim przypadku mam dobry wyrok:
KIO, wywołuje „samouzupełnienie” dokumentów.W ocenie KIO „skoro wykonawca po otrzymaniu wezwania do wyjaśnień w trybie art. 26 ust. 4 pzp udzielił wyjaśnień i jednocześnie przedłożył wykaz zawierający nową usługę (oraz wszystkie poprzednio wymienione), brak jest podstaw do przyjęcia, iż zamawiający ponosi odpowiedzialność za działania wykonawcy, który uprzedził działanie zamawiającego i uzupełnił dokumenty poprzez złożenie zaktualizowanego wykazu usług. Nie można uznać, że zamawiający naruszył art. 26 ust. 3 i ust. 4 pzp.” (KIO 1834/11). KIO sygnalizuje również, że „uzupełnienie dokumentów bez wezwania zamawiającego, obciąża ryzykiem wykonawcę, który nie będzie mógł być ponownie wezwany do uzupełnienia w tym zakresie dokumentów, co naruszałoby zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.” (KIO 1837/11; KIO 1841/11; KIO 1853/11; KIO 1854/11; KIO 1855/11).
Pozdrawiam i miłych świąt.
Przerwa w problemach Pzp :)

eulalia
Posty: 3
Rejestracja: 24 gru 2014, 9:54

Post autor: eulalia » 29 gru 2014, 11:28

Dziękuję za Wigilijną poradę :), choć jest nieco zaskakująca. Ale to w końcu zamówienia...
Czy w takim razie dobrze rozumiem, że jeśli wyjaśnienia wykonawcy potwierdzą, że zdjęcie przedstawia przedmiot nie spełniający naszych wymagań, to z art. 26.3 może to zdjęcie uzupełnić /a w tym przypadku wręcz zmienić oferowany przedmiot/, gdyż dokument zawierał błędy? Jeśli tak, to znaczy, że zdjęcia nie mogę potraktować jako treść oferty, nie ma tym samym jej niedozwolonej zmiany. Czy to dobry tok rozumowania?

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 gru 2014, 13:04

Dokumenty wymagane z par.6 rozporządzenia podlegają uzupełnieniu (rysunki,zdjęcia,katalogi itp.)
W Twoim wypadku uznał bym że jest ok. i działał dalej.

eulalia
Posty: 3
Rejestracja: 24 gru 2014, 9:54

Post autor: eulalia » 02 sty 2015, 14:33

Bardzo dziękuję za pomoc.

ODPOWIEDZ