Odrzucić, czy nie ?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Paulo10
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2006, 0:36

Post autor: Paulo10 » 27 lut 2008, 13:23

Witam.
W prowadzonym postępowaniu modyfikowaliśmy SIWZ. Modyfikacja była zgodna z ustawą i ogłoszona na stronie www.Dotyczyła niektórych zapisów dotyczących opisu przedmiotu zamówienia, zmieniła nazwę zamówienia oraz tym samym kilka punktów w załączonym do SIWZ wzorze umowy. Firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, zapewne nie zapoznała się ze zmianami i złozyła ofertę wg. "starej" SIWZ. Dla mnie jest ona niezgodna ze SIWZ i zgodnie z art. 89 ust.1 pkt. 2 winna być odrzucona, jednak jej atrakcyjność finansowa powoduje, że jest u nas pokusa aby znaleść inne rozwiązanie. Proszę o opinie.
Pozdrawiam.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 lut 2008, 14:39

Jest w tym pewna racja co Pan pisze o odrzuceniu. Była modyfikacja wprowadzająca zmiany do umowy i nazwę postępowania. Teraz tylko ważne co to znaczy, że wykonawca złożył ofertę według starej SIWZ. Czy napisał w ofercie coś takiego z czego bezsprzecznie wynika, że zgadza się na inne warunki umowy niż były ostatecznie? Czy też może pisze, ze akceptuje treść SIWZ czy też wzoru umowy wraz z modyfikacjami? Jeśli to pierwsze to trudno będzie tą ofertę uratować. Teoretycznie możecie go prosić o wyjaśnienia i oświadczenie, że zapoznał się z modyfikacjami i wie na co się zgadza składając ofertę, ale będzie to jak to mówią „grubymi nićmi szyte”. Zamawiający potrafią jednak zrobić wiele rzeczy i wybrać nawet taką ofertę biorąc odpowiedzialność na siebie. Decyzja należy do Was.

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: Kati » 28 lut 2008, 7:53

U mnie natomiast w rubryce stawka vat wykonawca wpisał wartość vat. Najgorsze, że jest to oferta najkorzystniejsza cenowo dla firmy. Chcę się jednak upewnić - odrzucenie na podst. art. 89 ust 1 pkt 2?
W SIWZ mam zapis: "XIV. OPIS SPOSOBU PRZYGOTOWANIA OFERT.
1. Oferta musi być sporządzona przez Wykonawcę ściśle wg. wymagań Zamawiającego.
2. Na ofertę składają się wszystkie dokumenty wymagane postanowieniami Rozdziału X SIWZ. Treść oferty musi odpowiadać treści SIWZ."
Ale w sposobie obliczania ceny nie ma mowy o vat
"Wykonawca oblicza cenę poprzez przemnożenie ceny jednostkowej poszczególnych asortymentów pozostających w zainteresowaniu Zamawiającego przez ilość planowaną przez Zamawiającego i wypełnia wszystkie rubryki formularza cenowego wpisując wartość zamówienia cyframi oraz słownie. Cena ta będzie brana pod uwagę przy wyborze oferty w proporcjach przewidzianych i określonych w kryteriach oceny ofert."

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 lut 2008, 8:40

Skoro to oferta najkorzystniejsza, a VAT został obliczony prawidłowo i tylko wpisany w złą rubrykę to może jeszcze raz zastanowić nad tym czy na pewno chcecie odrzucić?

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: Kati » 28 lut 2008, 8:45

Właściwie, to ja nie wiem z treści oferty jaki tam jest vat, bo podane są same kwoty. Jedynie w jednej pozycji w zupełnie innej kolumnie pod nazwą uwagi posilił się o wpisanie "vat 22%". A niby skąd mam wiedzieć jakie są stawki w pozostałych pozycjach? Nie wiem co zrobić. W komentarzu Pana Czajkowskiego czytam, że "Zważywszy, że rozważany przepis dotyczy wyłącznie niezgodności treści oferty
z treścià SIWZ, a contrario należy przyjàć, że nie może on stanowić podstawy odrzucenia oferty w razie niezgodności formy oferty z postanowieniami specyfikacji."

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 lut 2008, 8:59

A nie da się przeliczyć tych wartości VAT i sprawdzić czy rzeczywiście wynoszą 22%?

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: Kati » 28 lut 2008, 9:09

Piotrze wysłałam maila na Twój adres prive.

ODPOWIEDZ