Polisa OC

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 01 mar 2012, 11:20

wymagana była polisa OC na kwotę 100 tys zł, wykonawca złożył opłaconą polisę na kwotę 50 tys. zł i załączył zobowiązanie, że jak wygra przetarg to się doubezpieczy do kwoty 100 tys.
Czy w takiej sytuacji, gdzie mam prawie pewność (treść zobowiązania), że nie posiada polisy na wymagana kwotę, to czy wzywam do uzupełnienia?

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 01 mar 2012, 12:22

Tak, wzywasz do uzupełnienia, nie złoży = odpada z gry.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 01 mar 2012, 12:49

asica pisze:wzywam do uzupełnienia?
obowiązkowo :)

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 01 mar 2012, 12:54

No i jeszcze trzeba pamiętać o wadium, jeżeli było wymagane.

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 05 mar 2012, 8:14

oj było było;)

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 05 mar 2012, 14:06

no i jeszcze rozchodzi się o ,,opłacona polisę"
w ofercie jest polisa z terminem wpłaty składki lecz nie ma udokumentowanego opłacenia tej składki

więc jak uznać czy jest opłacona?

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 mar 2012, 14:39

Tego nie wiesz czy jest opłacona, wezwać do uzupełnienia polisy opłaconej, nie samego dowodu jej opłacenia bo do tego nie można.

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 12 mar 2012, 10:46

asica pisze:wymagana była polisa OC na kwotę 100 tys zł, wykonawca złożył opłaconą polisę na kwotę 50 tys. zł i załączył zobowiązanie, że jak wygra przetarg to się doubezpieczy do kwoty 100 tys.
Czy w takiej sytuacji, gdzie mam prawie pewność (treść zobowiązania), że nie posiada polisy na wymagana kwotę, to czy wzywam do uzupełnienia?
dalej będę drążyć:)
Szczerze mówiąc mam wątpliwość czy aby na pewno powinnam wezwać?
Treść pisemnego oryginału zobowiązania jednoznacznie wskazuje, że polisy na wymagana kwotę wykonawca nie posiada!
Więc czy logiczne jest wzywanie do uzupełnienia dokumentu, którego wiadomo, że nie posiada????????
I jeszcze w konsekwencji zatrzymać mu dość pokażne wadium

Może dysponujecie jakimś wyrokiem, który mnie utwierdzi w działaniu;)

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 mar 2012, 10:49

O tym czy wezwać reguluje art.26.3.

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 12 mar 2012, 11:00

Czyli nawet jeśli mam prawie pewność że dokumentu mi nie uzupełni (bo go nie ma) to mam obowiązek wezwać?!

Ja już idę tokiem myślowym kontrolujących, chcę mieć pewność co do podjętych decyzji i nie chce spotkać się z zarzutem, że bezprawnie zatrzymałam wadium.

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 mar 2012, 12:37

Jako zamawiający dokonujesz oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu. Zobowiązany jesteś zgodnie z treścią art. 26 ust. 3 ustawy Pzp wezwać wykonawców, którzy:

w określonym terminie nie złożyli wymaganych przez Ciebie oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp, lub
nie złożyli pełnomocnictw, albo
złożyli wymagane przez Ciebie oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp, zawierające błędy lub
złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia w wyznaczonym terminie,

chyba, że mimo ich złożenia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania.
Złożone na Twoje wezwanie oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez Ciebie, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.
Należy także rozróżnić okoliczność, gdy złożone w ofercie dokumenty nie potwierdzają spełniania warunków udziału w postępowaniu od tych, które posiadają błędy lub które nie zostały złożone a podlegają obowiązkowi uzupełnienia.
Od czasu nowelizacji ustawy Pzp w czerwcu 2007 r. zamawiający ma obowiązek wzywania wykonawców do uzupełnienia wszystkich oświadczeń i dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp, a także pełnomocnictw. Pamiętaj, że w tym przypadku nie masz prawa do żadnej uznaniowości - obowiązek wezwania wykonawcy do uzupełnienia dokumentów wynikający z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp jest bezwzględny.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 12 mar 2012, 12:53

asica pisze:prawie pewność
prawie robi wielką różnicę :)
nigdy nie można doprowadzić do "gdybania" ;)
reszta jak Janusz powyżej.

ODPOWIEDZ