brak ośw. o podwykonawcach

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
kaska26
Posty: 156
Rejestracja: 07 sty 2009, 9:39

Postautor: kaska26 » 26 paź 2010, 23:22

W PN poniżej progów zamawiający żądał złożenia oświadczenia o części zamówienia, którą zamierza powierzyć podwykonawcom. Wykonawca nie złożył oświadczenia.
Cz wezwać go do uzupełnienia? a jeżeli nie uzupełni to co ?
pozdrawiam

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Postautor: Janusz » 27 paź 2010, 7:58

A wykazał że będzie zatrudniał podwykonawców?

kaska26
Posty: 156
Rejestracja: 07 sty 2009, 9:39

Postautor: kaska26 » 27 paź 2010, 9:13

Nie wykazał, wogółe nie załączył takiego oświadczenia do oferty.

izabella
Posty: 25
Rejestracja: 30 paź 2008, 14:53

Postautor: izabella » 27 paź 2010, 9:23

Nie dołączenie formularza podwykonawstwa do oferty nie stanowi podstawy do wykluczenia wykonawcy z postępowania, bądź odrzucenia jego oferty- wyrok KIO/UZP 1117/09:
1. Brak złożenia jakiegokolwiek oświadczenia w przedmiocie podwykonawstwa należy uznać za niewskazanie jakichkolwiek części zamówienia przewidzianych do podwykonania czyli zamiar wykonania zamówienia siłami własnymi.
2. Samo niewypełnienie, nawet zgodnych z art. 36 ust. 4 p.z.p., żądań zamawiającego dotyczących wskazania zakresu podwykonawstwa pozbawione jest jakichkolwiek negatywnych konsekwencji prawnych dla wykonawcy wyrażonych w p.z.p., tj. nie jest sytuacją opisaną w dyspozycjach art. 24 lub 89.
3. Podanie lub brak informacji o zakresie podwykonawstwa, poza walorem informacyjnym, nie rodzi żadnego skutku zobowiązaniowego, co do sposobu wykonania zamówienia określonego w ofercie.

KIO/UZP 109/09: Art. 36 ust. 4 P.z.p. adresowany do Zamawiającego, zobowiązuje go do żądania wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Brak w P.z.p. konsekwencji prawnych związanych z nie wskazaniem przez Wykonawcę takich informacji.

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Postautor: Janusz » 27 paź 2010, 9:42

kaska26 pisze:Nie wykazał, wogółe nie załączył takiego oświadczenia do oferty.

Skoro nie wykazał, to wykona zamówienie siłami własnymi.

kaska26
Posty: 156
Rejestracja: 07 sty 2009, 9:39

Postautor: kaska26 » 27 paź 2010, 20:28

Dzięki.
Na jednym ze szkoleń spotkałąm się z opinią, że za brak takiego oświadczenia można ewentualnie odrzucić ofertę jako niezgodną z SIZW.


Wróć do „Problemy w udzielaniu zamówień publicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość