umowa

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
gosiaa24
Posty: 132
Rejestracja: 04 mar 2010, 11:36

Post autor: gosiaa24 » 20 mar 2012, 8:51

Witam!
Mam pewien problem. Wraz z konsorcjantem podpisałam umowę na realizację usługi. Jakiś czas po podpisaniu umowy konsorcjant wypowiada podpisaną ze mną umowę. Ja mogę poszukać kogoś nowego do reazlizacji umowy, ale co w takim wypadku z umową podpisaną z Zamawiającym. Czy Zamawiający ma prawo wypowiedzieć mi umowę, czy muszę go o tym poinformować, że teraz ktoś inny będzie konsorcjantem?

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 20 mar 2012, 9:04

Uczestnicy konsorcjum ponoszą solidarną odpowiedzialność względem zamawiającego (art. 141 ustawy Pzp).
Oznacza to, że wykonawcy występujący wspólnie w postępowaniu ponoszą solidarną odpowiedzialność za:

wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy,
realizację zamówienia.

Zasady odpowiedzialności solidarnej dłużników określone zostały w art. 366 § 1 Kodeksu cywilnego. W praktyce solidarna odpowiedzialność przejawia się w tym, że można żądać wykonania całości lub części świadczenia (zamówienia) łącznie od wszystkich wykonawców składających wspólną ofertę, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Natomiast wykonanie zamówienia przez któregokolwiek z wykonawców zwalnia z tego obowiązku pozostałych.
Nawet odmienne uregulowanie zakresu odpowiedzialności uczestników konsorcjum (np. w umowie konsorcjum) nie jest wiążące ani dla zamawiającego, ani np. dla sądu.
A zatem, nawet gdy jeden z uczestników konsorcjum nie wykona lub nienależycie wykona zamówienie, inny ma obowiązek dokończyć realizację zadania. Zamawiający ma bowiem prawo domagać się wykonania zamówienia nawet od tych wykonawców, którzy wykonali już część zamówienia przypadającą na nich zgodnie z umową konsorcjum.

gosiaa24
Posty: 132
Rejestracja: 04 mar 2010, 11:36

Post autor: gosiaa24 » 20 mar 2012, 9:19

Czyli, że mogę wykonać zamówienie we własnym zakresie pomimo tego. że konsorcjant się wycofał?

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 20 mar 2012, 10:35

Wychodzi że tak.

ODPOWIEDZ