pełnomocnictwo

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 07 lut 2008, 15:01

Witam
W ofercie brak jest pełnomocnictwa - odrzucam 89.1.2 czy 89.1.8?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 lut 2008, 15:19

Ani pierwsze ani drugie. Oferta jest odrzucona z art. 89.1.1 jako niezgodna z ustawą (czyli z Pzp). Art. 23 wyraźnie stanowi, że wspólnie ubiegając się o zamówienie trzeba ustanowić pełnomocnika. Nie zależy to od postanowień SIWZ czyli odpada 89.1.2. Nie są to też odrębne przepisy wobec Prawa zamówień publicznych (przede wszystkim Kodeks cywilny), żeby zastosować 89.1.8.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 07 lut 2008, 15:25

nie ma znaczenia fekt, że Zamawiający w SIWZ umieścił zapisy o wykonawcach wspólnie ubiegających się o zamówienie?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 lut 2008, 15:40

W SIWZ powtarza się wiele zapisów ustawy, ale pozostaje faktem, że przyczyną odrzucenia jest niezgodność z ustawą, bo to jest akt wyższego rzędu niż SIWZ. Nawet jeśli w SIWZ by tego nie było albo był zapis niezgodny z ustawą to obowiązuje to co napisane w ustawie.

ODPOWIEDZ