wartość postępowania w protokole

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 lut 2007, 17:12

Czy w protokole postępowania wpisujecie od razu szacunkową wartość zamówienia czy czekacie do otwarcia ofert tak teraz zapis w protokole daje taką możliwość? Czy wykonawcy jeszcze wnoszą o udostępnienie im protokołu a którego chcą się dowiedzieć o wartości?

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 23 lut 2007, 17:34

Wpisywać nie wpisuję, po wychodzić przed szereg, choć z drugiej strony nie ukrywam nie wiadomo ja mocno wartości zamówienia. Teraz takie czasy, że ceny zwłaszcza za roboty budowlane poszły mocno w górę i niektóre przetargi nie udaje się zakończyć pozytywnie właśnie ze względu na cenę. Jeśli ktoś będzie wiedział, że skalkuluje ofertę na zbyt wysokim poziomie to niech lepiej nie składa jej w ogóle.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 mar 2007, 21:45

A ja ostatnio miałem pytanie na dwa tygodnie przed terminem składania ofert jaką kwotę zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia. Odpowiedziałem więc, że zostanie to ujawnione bezpośrednio przed otwarciem ofert. :-)

e-karol
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2008, 22:14

Post autor: e-karol » 27 lut 2008, 22:21

Piotrze tak zrobiłeś, lecz zgodnie z art. 8.1 ta informacja jest jawna, nieprawdaż? Sam do niedawna zajmowałem się zamówieniami publicznym ze strony zamawiającego - postępując podobnie :) Obecnie jestem po drugiej stronie frontu.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 lut 2008, 8:34

Która informacja jest jawna? O kwocie jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia? Ta kwota nie musi być ustalona do dnia otwarcia ofert. A co do wartości to wiadomo jak było. Kiedyś przeważał pogląd, że lepiej aby wykonawcy nie wiedzieli jaka jest wartość, bo nie złożą odpowiednio niskich cenowo ofert. Potem przyszedł czas kiedy wykonawcy wiedzieli jaka jest wartość, a nawet mogli przypuszczać z dużym prawdopodobieństwem jakimi środkami dysponuje zamawiający, a pomimo to składali znacznie przesadzone oferty. Tak więc różnie to bywa jak widać.

Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 29 lut 2008, 13:40

Jak nie musi byc ustalona kwota na sfinansowanie zamówienia przed otwarciem ofert?
Przeciez przed przystapieniem do ogloszenia przetargu szacujemy wartosc zamowienia oraz mamy zabezbieczone pewne srodki na to zadanie. Wiec kwota jest znana.

A jesli chodzi o podanie kwoty w protokole to jest to koniecznosc... przynajmniej opieram sie tutaj na slowach arbitra z ktorym rozmawialem.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 29 lut 2008, 22:13

Najlepiej jeśli jest tak jak mówisz. Wartość szacujemy przed wszczęciem zamówienia, ale już środki nie muszą być zabezpieczone, a przynajmniej nie w całkowitej kwocie. Poza tym kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia nie musi być do złotówki taka sama jak wartość plus VAT. Może być mniej, oczywiście bardzo nieznacznie mniej, bo inaczej nie ma sensu ogłaszać postępowania. Jeżeli środki dopiero są zdobywane (zabezpieczane) z jakichś źródeł to wierz mi, że może się zdarzyć sytuacja, że dopiero w dniu otwarcia ofert będzie znana kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia, bo to co innego niż wartość. Wartość zaś można wypełnić w protokole po otwarciu ofert – taka jest konieczność. Jeśli zamawiający się bardzo uprze to wykonawca nie pozna wartości.

ODPOWIEDZ