Problemy z wadium i jego wnoszeniem przez wykonawcę

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 mar 2007, 12:04

Właśnie. Wyobraźmy sobie, że to prywatny rachunek bankowy członka komisji przetargowej, który tworząc SIWZ wpisał mylnie ciąg znaków numerycznych, które pamiętał najlepiej. Interesujące czy coś podobnego juz się wydarzyło i jak się toczyła sprawa wtedy. :-)

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 20 mar 2007, 12:08

Sprawa sie wyjaśniła, zmiana nr rachunku była uprawniona - gdyż w wyniku przetargu zmienił sie bank prowadzący obsługę zamawiającego. Pierwotne wadium zamawiający przeksięgował i uznał za ważne :)

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 mar 2007, 21:04

Niby to racjonalny powód dla zmiany numeru rachunku, tym niemniej z pewnością ogłaszając przetarg taki zamawiający wiedział, że na ukończeniu jest wybór banku prowadzącego obsługę bankową i miał świadomość dużego prawdopodobieństwa zmiany rachunku. A gdyby rachunki zmieniły się dokładnie w dniu otwarcia ofert albo w przeddzień? Tylko większy chaos byłby. No, ale nie mnie oceniać pod tym względem innych, może inaczej się nie dało. Dobrze, że wadium zostało przeksięgowane, choć z drugiej strony może się znaleźć jakiś wykonawca, który wpłacił już na nowe konto i przegrał z przeksięgowanym. Lepiej więc unikać, o ile się tylko da takich sytuacji w przetargach.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 21 mar 2007, 8:56

Z tego co się orientuję to nawet w przypadku wygaśnięcia umowy z bankiem prowadzącym rachunek przez jakiś czas pozostaje on aktualny (środki wpływające na niego nadal są w dyspozycji dotychczasowego właściciela rachunku) w związku z czym wydaje się, że zamawiający w tym przypadku wprowadził niepotrzebne zamieszanie tym bardziej, że tak jak już wspomniał Pan Piotr zamawiający z całą pewnością wiedział, że może dojść do takiej sytuacji. Ponadto nie jestem do końca przekonany, czy w przypadku wniesienia protestu oraz ewentualnego odwołania przez wykonawcę, który wniósł wadium na nowy rachunek nie skończyłoby się ono niekorzystnym dla zamawiającego wyrokiem ZA

asiaw
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2009, 13:56

Post autor: asiaw » 25 cze 2009, 11:06

Jak potraktować wadium wniesione w pieniądzu w piątek o 16:00, które zostało zaksięgowane w banku dopiero w poniedziałek o 11:15. Zostało wniesione w terminie czy nie. Dowód wpłaty dołączono do oferty.

Otwarcie ofert nastąpiło o 10:30. De facto oferent mógł cofnąć dyspozycję o 11:00 prawda?

ALA

Virulent
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2009, 7:13

Post autor: Virulent » 25 cze 2009, 14:34

Jeśli w SIWZ jest zapis że potwierdzenie wpłaty zostanie uznane jako wniesienie wadium to wszystko jest ok.
Jeśli był zapis że wpływ wadium liczymy od momentu zaksięgowania pieniędzy na koncie to ofertę należy wykluczyć zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt. 4.
Jeśli natomiast nie było zapisu na ten temat w SIWZ to wydaje mi się że mimo wszystko należy uznać że wadium zostało wniesione (zapis w SIWZ powinien być jeśli nie to jest to błąd zamawiającego)

ODPOWIEDZ