uzupełnienie podpisu

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
szczepan
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2006, 18:42

Post autor: szczepan » 11 gru 2006, 18:49

Czy można uznać, że podpis to parafka? Mam protest, że zamiast podpisu(imię i nazwisko) jest parafka.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 gru 2006, 0:28

Uznaje się, że aby uznać coś za podpis musi on spełniać dwa warunki tj. być złożony własnoręcznie oraz identyfikować osobę, która się podpisuje czyli być czytelny. Parafka, czy też inna gryzmoła nie jest podpisem, chyba że razem z nią jest pieczątka bądź inny opis identyfikujący jednoznacznie osobę tak się podpisującą. Jeżeli rzeczywiście jest tylko parafka i nie da się określić z treści oferty bez wątpliwości kto ją złożył to można uznać protest, a następnie poprosić o wyjaśnienia wykonawcę, który niewyraźnie się podpisał czy ta parafa jest złożona przez osobę uprawnioną. Jeśli tak, to wszystko w porządku i rozstrzygnąć przetarg jak poprzednio.

Skarbek
Posty: 38
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:51

Post autor: Skarbek » 06 sie 2007, 9:46

Witam!!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Mam kolejne pytania!!<o:p></o:p>
Pewna firma złożyła protest w przetargu w którym moja firma wygrała!! Merytorycznej zasadności protestu nie chce rozstrzygać w tym poście.(na razie[FONT=Wingdings]J[/FONT]) , mam za to inne wątpliwości. <o:p></o:p>
1) Pierwsza kwestia. <o:p></o:p>
Protest podpisała osoba nie widniejąca w KRS!!! Czy można to uznać za argument do odrzucenia protestu??<o:p></o:p>
2)Druga sprawa<o:p></o:p>
Protest wpłyną 7 dni od dnia ogłoszenie wyboru naszej oferty, a łącznie 14 od daty otwarcia ofert. Nie za późno?<o:p></o:p>
3) Trzecia sprawa.
W ofercie zastrzegliśmy kosztorys- czy mieliśmy do tego prawo?.
Po 7 dniach od złożenia oferty zamawiający powziął decyzje o odtajnieniu dokumentów uznając nasze postępowanie za niezasadne.
Czy można zastrzegać kosztorysy na roboty budowlane?. Spotkałem się z różnymi zdaniami w tej kwestii stąd moje pytanie.
<o:p> </o:p>
Serdecznie pozdrawiam i jak zawsze liczę na szybką odpowiedz
Przemo

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 sie 2007, 10:38

1. Protest nie musi być podpisany przez osobę z KRS. Najwyraźniej jest to pełnomocnik ustanowiony przez firmę do złożenia oferty, a także do składania protestów. Należy zbadać pełnomocnictwo w ofercie, które powołuje tego człowieka i zakres jego pełnomocnictwa. Jeśli nie jest w nim powiedziane, że może składać protesty, to wtedy protest jest podpisany przez niewłaściwą osobę.

2. Termin na wniesienie protestu wynosi 7 dni od dnia, w którym powzięto lub można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia. Tak więc został wniesiony w terminie.

3. Zamawiający postąpił słusznie odtajniając kosztorys, gdyż zawiera on informacje dotyczące ceny, a one są jawne z mocy prawa art. 86 ust 4 i nie stanowią nieujawnionych do wiadomości publicznej informacji technicznych, technologicznych, organizacyjnych przedsiębiorstwa lub innych informacji posiadających wartość gospodarczą.

zaczyna
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2006, 9:04

Post autor: zaczyna » 06 wrz 2007, 14:39

Z. niekoniecznie postąpił słusznie odtajniając kosztorys ( samodzielnie?) ponieważ ceny niektórych materiałów mogły być TP ; np. W. miał wynegocjowane super upusty na jakieś materiały i w umowie z producentem/dystrybutorem ustalono, że ceny materiałów/ upustów są tajemnicą handlową/

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 wrz 2007, 23:11

Właśnie ostatnio słyszałem o przypadku, że wykonawca oprotestował ujawnienie jego kosztorysu, a arbitrzy przyznali mu rację, bo po zbadaniu stanu faktycznego orzekli, że kosztorys oprócz ceny zawierał elementy na tyle szczegółowe wykonywanych przez wykonawcę produktów, że wykonawca mógł je nie ujawniać – czy coś podobnego. Jak widać więc każdy przypadek należy traktować indywidualnie, a dla zamawiającemu trudno jest często autorytatywnie stwierdzić, że coś na pewno nie jest tajemnicą. Najlepiej jest nie musieć decydować o tym.

ODPOWIEDZ