Na ostatnią chwilę zmiana terminu składania ofert

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
lukas50b15
Posty: 56
Rejestracja: 23 mar 2009, 7:56

Na ostatnią chwilę zmiana terminu składania ofert

Post autor: lukas50b15 » 09 maja 2017, 8:27

Dzień dobry,
Zastanawiam się, czy będzie bezpiecznie zmienić termin składania ofert w dniu przewidzianym na składanie, przed upływem terminu?
Przeczytałem opinię jak niżej:

"Zamawiający prowadząc postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego, w każdej chwili w uzasadnionych przypadkach do momentu terminu składania ofert może sam dokonywać zmian specyfikacji. Zmiana terminu składania ofert jest zmianą SIWZ. Jednak w praktyce, aby uniknąć zarzutu naruszenia art. 7 p.z.p., zmiana ta nie powinna być (nastąpić) w dniu otwarcia ofert. Wynika to bowiem z konieczności zachowania zasad obowiązujących w zamówieniach publicznych, zasady równego traktowania czy też zachowania uczciwej konkurencji, z których wynika, że zamawiający jest zobowiązany prowadzić postępowanie w taki sposób, by nie utrudniać wykonawcom składania ofert.

Dokonywanie modyfikacji treści SIWZ w dniu składania ofert, utrudniałoby co do zasady składanie ofert. Zauważyć też należy, że ustawodawca celowo obwarował możliwość skutecznego składania pytań przez wykonawców, określając terminy, właśnie po to, by nie mogli oni celowo przedłużać postępowania. Również zamawiający powinni starać się nie modyfikować treści specyfikacji na tak zwaną "ostatnią chwilę"."

Co myślicie o tym? Litery prawa to nie łamie ale czy mieliście przypadki, że ktoś sformułował zarzut naruszenia art. 7?
"Dobra jest, nie trza psuć! Było gorzej i chwalili."

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Na ostatnią chwilę zmiana terminu składania ofert

Post autor: pawellllek » 21 maja 2017, 16:21

Nie wiem co to za opinia i czyja (wypadałoby podać źródło cytowania). Niemniej jednak trudno mówić o tym, że zmiana terminu składania ofert w ostatniej chwili utrudnia składanie ofert, bo to sprzeczność. Nie można utrudnić czegoś czego nie będzie :) To nonsens. Przy takiej zmianie terminu istotne jest jedynie jaki nowy termin i czy ten nowy termin nie będzie zbyt krótki. Przecież każdy z tych, którzy złożyli oferty w starym terminie dowie się o nowym i sam zdecyduje, czy powinien dokonać modyfikacji oferty czy też nie.
O naruszeniu 7 pzp można by mówić raczej wówczas, gdy zamawiający nie dokona zmiany (nawet w ostatniej chwili) i pozostawi w treści SIWZ wadliwe zapisy.

ODPOWIEDZ