wartość szacunkowa - roboty budowlane

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 22 cze 2007, 12:10

Zamawiający w 2006 r. zakupił materiały budowlane na kwotę 20.000 zł brutto.(roboty nie były wykonywane)
Na ten rok w budżecie na remont pomieszczeń jest przeznaczone 50.000 zł., czy zakup materiałów należy dodać do tej kwoty?
I następne pytanie w remoncie pomieszczeń jest ujęta wymiana instalacji elektrycznej wg kosztorysu na 30.000 zł, zostaje do wydatkowania 20.000 zł, jest możliwość, że Z dostanie dotację w kwocie następnych 30.000 zł (może we wrześniu), czy w tym przypadku wszystkie remonty należy zsumować?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 cze 2007, 12:33

W budżecie są przeznaczone jakieś środki na roboty budowlane, a jaki dokument określa szacunkową wartość zamówienia? Jeżeli kosztorys to jest nim napisane jaka jest wartość i budżet należy dostosować do tej wartości, jeżeli program funkcjonalno-użytkowy to wartość należy określić na podstawie planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w nim. Jeżeli wiecie Państwo jaki ma być zakres remontu instalacji elektrycznej to odpowiednio powinna być określona wartość także na podstawie kosztorysu lub PF-U, a nie na podstawie planowanych do pozyskania środków finansowych. Po prostu jeśli się okaże że danych środków nie macie to będzie ogłoszony przetarg, ale jego wartość można obliczyć chyba już teraz.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 22 cze 2007, 13:25

Nie bardzo rozumiem ostatnie zdanie. A co z materiałami zakupionymi na kwotę 20.000 zł. w 2006r.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 cze 2007, 22:58

No właśnie. Te materiały to ciekawa kwestia. Nie słyszałem do tej pory, żeby zamawiający kupował materiały, a potem wybierał wykonawcę, który ma te materiały wykorzystać w robotach budowlanych. W jaki sposób zamierzają Państwo opisać przedmiot zamówienia, tak żeby skłonić wykonawcę do skorzystania z waszych materiałów. Czy te materiały to tylko część, a resztę miałby zapewnić sam wykonawca? Pisałem o kosztorysie lub PFU, bo to one wyznaczają wartość zamówienia, opisują co ma wykonać wykonawca. Gdyby miały być wykorzystane inne materiały to jak sądzę, nie byłyby one objęte wartością zamówienia na roboty budowlane, skoro już są. Zakup materiałów to przecież inne zamówienie.

zaczyna
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2006, 9:04

Post autor: zaczyna » 27 cze 2007, 11:15

tak, ale jest jeszcze art. 33 ust. 2 - jeśli oddajesz cegły do dyspozycji wykonawcy ( budujesz z nich np. ścianę) - wartość zakupu należy uwzględnić przy obliczaniu wartości zamówienia na RB.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 cze 2007, 12:10

Słuszna uwaga, przeoczyłem ten ustęp ustawy Prawo zamówień publicznych.

ODPOWIEDZ