Wybór wykonawcy z naruszeniem przepisów ustawy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 05 sie 2015, 17:48

Witam,

Postępowanie powyżej progów, usługi.
Zamawiający przeznacza na zamówienie kwotę X. Najtańszy wykonawca składa ofertę niższą o dokładnie 30,7% od kwoty jaką przeznaczył zamawiający.
Bez żadnego wezwania do wyjaśnień na temat rażąco niskiej ceny wybiera najtańszego wykonawcę.

Moja oferta jest na 3. miejscu. Niestety, problem jest taki, że składając odwołanie do KIO może być problem z udowodnieniem interesu prawnego. Do firmy, która jest na 2. miejscu też mam zarzuty, ale tutaj jak to w KIO - szanse 50/50.

W jaki sposób teraz działać? Czy napisać pismo do zamawiającego? Czy złożyć odwołanie do KIO i liczyć, że zamawiający sam "zauważy", jaki popełnił błąd?

Oczywiście, cały czas zakładam, że zmiana ustawy doprowadziła do tego, że zamawiający ma obowiązek wezwać do wyjaśnień, jeśli cena oferty odbiega od 30% od kwoty, jaką przewidział zamawiający. Jeśli nie mam racji to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu :)

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 06 sie 2015, 11:16

po pierwsze należy sprawdzić czy dla Zamawiającego kwota jaką przeznaczył na sfinansowanie jest taka sama jak wartość szacunkowa + podatek, bo nie muszą być to takie same kwoty.
Badając RNC odnosi się do szacunku + podatek.
Może kwotą przeznaczona być zwiększona o ileś %

krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 06 sie 2015, 12:33

efigy007 pisze:po pierwsze należy sprawdzić czy dla Zamawiającego kwota jaką przeznaczył na sfinansowanie jest taka sama jak wartość szacunkowa + podatek, bo nie muszą być to takie same kwoty.
Badając RNC odnosi się do szacunku + podatek.
Może kwotą przeznaczona być zwiększona o ileś %
Tak, tym się teraz bronią, że ustawa nie mówi o kwocie, jaką przewidział zamawiający tylko o wartości szacunkowej. Tyle, że w ogłoszeniu przesłanym do biuletynu UE wyraźnie zapisano:

II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
Szacunkowa wartość bez VAT: 3 444 000 PLN

I to jeszcze omyłka, bo ta kwota to jest już z VAT. Jakbym miał się do tego odnieść bezpośrednio (w sensie dodać jeszcze VAT) to w ogóle oferta najtańsza była niższa o 45%.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 06 sie 2015, 13:19

no to raczej powinni się zastosować do tego:
Art. 90. 1. Jezeli cena oferty wydaje sie razaco niska w stosunku do przedmiotu
zamówienia i budzi watpliwosci zamawiajacego co do mozliwosci wykonania przedmiotu
zamówienia zgodnie z wymaganiami okreslonymi przez zamawiajacego lub wynikajacymi z
odrebnych przepisów, w szczególnosci jest nizsza o 30% od wartosci zamówienia lub sredniej
arytmetycznej cen wszystkich złozonych ofert, zamawiajacy zwraca sie o udzielenie wyjasnien,
w tym złozenie dowodów, dotyczacych elementów oferty majacych wpływ na wysokosc ceny, w
szczególnosci w zakresie:
1) oszczednosci metody wykonania zamówienia, wybranych rozwiazan technicznych,
wyjatkowo sprzyjajacych warunków wykonywania zamówienia dostepnych dla wykonawcy,
oryginalnosci projektu wykonawcy, kosztów pracy, których wartosc przyjeta do ustalenia
ceny nie moze byc nizsza od minimalnego wynagrodzenia za prace ustalonego na
podstawie art. 2 ust. 3-5 ustawy z dnia 10 pazdziernika 2002 r. o minimalnym
wynagrodzeniu za prace (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z 2004 r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005
r. Nr 157, poz. 1314);
2) pomocy publicznej udzielonej na podstawie odrebnych przepisów.

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 sie 2015, 14:42

Więc widać że naruszyli przepisy.

ODPOWIEDZ