Zakup tonerów - dodawać dotychczasowe czy planowane

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
samzam
Posty: 7
Rejestracja: 08 gru 2014, 14:38

Post autor: samzam » 08 gru 2014, 14:48

W br w styczniu Zamawiający ogłosił postępowanie na materiały eksploatacyjne - tonery. Szacunkowa wartość zamówienia było 110.000 netto i robił zamówienie PN. Teraz chce wszcząć nowe postępowanie, tj. ma środki i chce zakupić część tonerów na I i II kwartał 2015 - szacunkowa wartość 60.000 zł.
Czy kwotę 60.000 trzeba dodać do 110.000 i zrobić te nowe zamówienie przetargiem nieograniczonym.
Czy po prostu nie patrzymy na to co było w tym roku?

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 08 gru 2014, 14:54

Jeżeli było to zamówienie planowane to należy wartość uwzględnić łącznie, chyba że nieplanowane np. dodatkowe środki to oddzielnie.

samzam
Posty: 7
Rejestracja: 08 gru 2014, 14:38

Post autor: samzam » 08 gru 2014, 15:00

Nie było planowane, w budżecie została nadwyżka i zamawiający chce kupić część tonerów. Czy wartość 60.000 zł ma dodawać do dotychczasowych 110.000 które zostały udzielone w tym samym roku - czy ma dokonać zakupy przetargiem?

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 08 gru 2014, 16:54

Wygląda że jest to nowe niezależne zamówienie.

samzam
Posty: 7
Rejestracja: 08 gru 2014, 14:38

Post autor: samzam » 08 gru 2014, 17:14

Czyli rozumiem, że nie patrzymy na to co było w bieżącym roku?? Jeśli tak, to jeżeli Zamawiający będzie w połowie roku uzupełniał zapasy na ok 70.000 zł, to te nie należy tych 2 zamówień ogłaszać w PN?

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 08 gru 2014, 18:15

"Jeśli w momencie wszczynania pierwszego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zamawiający nie przewidywał konieczności wszczęcia drugiego postępowania na ten sam przedmiot zamówienia, to w sytuacji, kiedy teraz wystąpiła konieczność wszczęcia tego drugiego postępowania, to wartość tego zamówienia, (które nie zostało wcześniej przewidziane) należy oszacować odrębnie i udzielić zgodnie z takimi przepisami, które wynikają z odrębnie oszacowanej wartości przedmiotu zamówienia. Wartość tego zamówienia nie należy oszacować łącznie z wartością zamówienia już udzielonego nawet w sytuacji, kiedy dotyczą oba postępowania tego samego przedmiotu zamówienia. I jeśli wartość zamówienia, które teraz należy przeprowadzić nie przekracza 30 000 euro, nie ma obowiązku do jego udzielenia zastosowania ustawa Pzp.

Jeśli zamawiający przygotował postępowanie na określony przedmiot zamówienia i następnie udzielił tego zamówienia lub jest w trakcie udzielania, po czym wystąpiły okoliczności powodujące, że musi udzielić następnego zamówienia na ten sam przedmiot lub o tym samym przeznaczeniu, wartość tego zamówienia należy oszacować odrębnie i niezależnie od wartości ustalonej dla pierwszego zamówienia. Ta zasada wynika z faktu, że niemożność przewidzenia określonego zamówienia jest równoznaczna z niemożliwością jego zaplanowania, a tym samym oszacowania i udzielenia łącznie z innymi takimi samymi zamówieniami.
Działanie polegające na szacowaniu odrębnie wartości zamówień, których konieczność udzielenia pojawia się w sposób nieprzewidywalny, nie narazi zamawiającego na zarzut naruszenia zakazu dzielenia zamówienia publicznego w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy Pzp (art. 32 ust. 2 ustawy Pzp). Oczywiście pod warunkiem, że pomimo dochowania należytej staranności zamawiający nie mógł przewidzieć tej konieczności. W ten sposób, bowiem zamawiający postępuje z uzasadnionych, obiektywnych przyczyn. Wartość takich zamówień należy ustalić odpowiednio do ich zakresu i nie sumuje się ich z wartością zamówień już udzielonych i udziela się te zamówienia zgodnie z przepisami ustawy Pzp, jakie dla tej wartości należy stosować. Ta sytuacja dotyczy sytuacji, kiedy wystąpienie niezaplanowanego zamówienia nastąpiło już po udzieleniu zamówień lub w trakcie udzielania zamówień w tym samym przedmiocie."

samzam
Posty: 7
Rejestracja: 08 gru 2014, 14:38

Post autor: samzam » 08 gru 2014, 19:36

Barrrdzo ryzykowny pogląd, a tym bardziej nie pokazywałbym dla kontrolujących :)
Nadmienię, że trudno mówić tu że zakup był nie przewidywalny, generalnie zakup materiałów eksploatacyjnych, gdzie kupowane jest to sukcesywnie. Tym bardziej wiedząc, że ponownie w połowie roku będzie zakup...

Janusz
Posty: 6557
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 08 gru 2014, 21:47

Również dodatkowe środki finansowe które pojawiły się po udzieleniu poprzedniego dają możliwość oszacowania nowego zamówienia odrębnie.
Przeanalizujcie sobie dokładnie waszą sytuację.

samzam
Posty: 7
Rejestracja: 08 gru 2014, 14:38

Post autor: samzam » 09 gru 2014, 11:06

Januszu, tylko teraz tak się zastanawiam. No ok, traktujemy to jako nowe zamówienie, jednakże wiedząc, że będą zamawiane połowie roku kolejne tonery, to nie należy ich zsumować i jednak jak suma wskazuje na PN, to to zamówienie na 60.000 zł puścić w PN?

ODPOWIEDZ