Zezwolenie na wgląd w oferty konkurencji...

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
Marko_Szym
Posty: 1
Rejestracja: 20 paź 2006, 22:47

Postautor: Marko_Szym » 20 paź 2006, 23:45

[INDENT][/INDENT]Witam. Poszukuje informacji na temat regulacji prawnych dotyczących wglądu w oferty firm konkurencyjnych. Czy jest sprecyzowany moment, w którym na Zamawiającego zostaje nałożony obowiązek udostępnienia do wglądu, na pisemną prośbę, ofert złożonych do przetargu w trybie nieograniczonym? Jasno sprecyzowane jest, że do momentu otwarcia ofert nie można zapoznać się z ich zawartością (Art. 86 pkt 1 PZP). Czy Wykonawca może przejrzeć oferty konkurencyjne zaraz po otwarciu? Czy np. dopiero po przebadaniu ich przez Zamawiającego i ogłoszeniu wyboru oferty?
To chyba wszystko… Zapraszam do dyskusji!

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Postautor: PiotrW » 21 paź 2006, 19:42

Oferty udostępnia się od chwili ich otwarcia (Art. 96 ust 3 ustawy Prawo zamówień publicznych) Oznacza to, że każdy może prosić o udostępnienie mu wglądu do oferty już od upływu terminu na otwarcie ofert, to znaczy może wówczas złożyć wniosek o udostępnienie oferty, a zamawiający powinien wyznaczyć termin (dzień i godzinę) kiedy wnioskodawca będzie mógł się z ofertą zapoznać. To na kiedy termin będzie wyznaczony zależy od kilku czynników. Może zdarzyć się, że wpłynęły już inne wnioski o dostęp do oferty i trzeba będzie wyznaczyć kolejność. Poza tym komisja przetargowa najpierw będzie musiała przejrzeć, przynajmniej pobieżnie, tą ofertę aby stwierdzić czy są w niej treści stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa. Jeśli są to należy podjąć odpowiednie środki zaradcze aby nikt inny nie mógł się zapoznać z treścią stanowiącą tajemnicę. Wziąć należy pod uwagę też, że same czynności biurowe muszą trochę potrwać. Wniosek musi wpłynąć do zamawiającego oczywiście na piśmie, musi zostać zarejestrowany i skierowany do odpowiedniej osoby do rozpatrzenia. Jeżeli komisja rozpatruje wniosek o udostępnienie ofert to najpierw ta komisja musi się zebrać na posiedzeniu. Praktycznie patrząc to od złożenia wniosku do udostępnienia oferty może minąć od kilku godzin do jednego-dwóch dni. Nie jest w każdym razie tak, że skoro o godz. 12.00 komisja otworzyła ofertę i odczytała cenę i autora oferty to w tej samej chwili obecni na sali mogą ofertę dostać do obejrzenia.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Postautor: archie » 23 paź 2006, 17:24

Mnie się nie zdarzyło żeby wykonawcy zaraz po otwarciu ofert żądali dostępu do nich. Zazwyczaj po kilku dniach dzwonią aby się zapytać o udostępnienie ofert albo wręcz po wyborze najkorzystniejszej żeby sprawdzić czy lepsza od nich oferta jest na pewno poprawna. Muszę jednak przyznać, że na miejscu wykonawcy chciałbym czasem widzieć ofertę od razu, żeby zabezpieczyć się przed ewentualnymi konszachtami między zamawiającym i wykonawcą, którego ten chciałby wybrać. Nie można wykluczyć, że nieuczciwy zamawiający może chcieć w porozumieniu zmienić coś w ofercie po jej otwarciu. Wgląd do niej przez innych zabezpiecza przed bezprawnymi działaniami.

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Postautor: Marko » 24 paź 2006, 14:35

U mnie sie czasami zdarza, że wykonawcy proszą o wgląd zaraz po otwarciu - szczególnie CI z innych miast. Problemu nie ma - komisja lub ja gdy nie ma komisji sprawdzam czy nie ma informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa i udostępniam

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Postautor: PiotrW » 24 paź 2006, 22:02

A czy zdarzył Ci się przypadek, że wykonawcy poprosili o wgląd do wniosków o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym zanim te wnioski zostały otwarte i przebadane przez komisję? Co zrobiłbyś w sytuacji gdy otwarcie i badanie wniosków zostało zaplanowane na inny dzień niż dzień ich składania? Tak więc wniosek pozostaje jeszcze zamknięty, czeka na otwarcie na posiedzeniu komisji, które ma się odbyć na przykład za dwa, trzy dni, a tu zaraz po upływie terminu na składnie wniosków wpływa pismo z prośbą o udostępnienie jakiegoś wniosku? Jak wtedy postąpić?

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Postautor: Marko » 25 paź 2006, 8:16

PiotrW;486 pisze:Co zrobiłbyś w sytuacji gdy otwarcie i badanie wniosków zostało zaplanowane na inny dzień niż dzień ich składania?

Hmm, cóż u mnie jest to niedopuszczalne. Dzień składania wniosków jest zawsze dniem otwarcia przez analogie do oferty. Jakoś nie bardzo znajduje uzasadnienie do odraczania otwarcia wniosków w stosunku do terminu ich składania... A co do podanego przypadku - cóż, jak już pisałem u mnie nie ma to racji bytu, ale gdyby to poinformowałbym, że wnioski nie zostały jeszcze otwarte i czuł bym sie w obowiązku poinformować wykonawców o fakcie ich otwarcia (właśnie dlatego, że nie otwarłem ich w dniu złożenia).

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Postautor: PiotrW » 25 paź 2006, 8:45

Oczywiście, ja też uważam, że wnioski powinny być otwarte w dniu ich składania i jak najszybciej zbadane. Z tym, że ustawa nie nakazuje, w przeciwieństwie do ofert w przetargu nieograniczonym, na otwarcie wniosków w tym samym dniu i dopuszczalne prawnie jest otwarcie ich później. Napisałem o tym, bo w lipcowym „Doradcy” był ciekawy felieton na ten temat: „Jawność, równość, bez braterstwa”. W przetargu ograniczonym przełożono posiedzenie komisji przetargowej badającej wnioski, bo przewodniczący komisji przetargowej wylosował bilet na mecz Polska-Ekwador, a wykonawcy chcieli poznać wnioski już w dniu ich ostatecznego składania. :-)

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Postautor: Marko » 25 paź 2006, 13:10

PiotrW;491 pisze:w przeciwieństwie do ofert w przetargu nieograniczonym, na otwarcie wniosków w tym samym dniu i dopuszczalne prawnie jest otwarcie ich później.

Jak rozumiem PN jest przykładem, bo nie ma znaczenia jaki tryb - zasada jest ta sama :)

PiotrW;491 pisze:W przetargu ograniczonym przełożono posiedzenie komisji przetargowej badającej wnioski, bo przewodniczący komisji przetargowej wylosował bilet na mecz Polska-Ekwador, a wykonawcy chcieli poznać wnioski już w dniu ich ostatecznego składania. :-)


Rewelacja :))))

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Postautor: PiotrW » 25 paź 2006, 13:56

Chodziło mi o to, że w przetargu nieograniczonym otwarcie ofert musi odbyć się w tym samym dniu co termin składania ofert, natomiast w przetargu ograniczonym otwarcie wniosków o dopuszczenie nie musi odbywać się w tym samym dniu co termin składania wniosków, bo ustawa milczy na ten temat.


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo zamówień publicznych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości