Zmiana w umowie przed jej podpisaniem

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
Ania
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2007, 9:42

Post autor: Ania » 22 wrz 2008, 15:13

Przetarg nieograniczony-rozstrzygnięty. Termin na podisanie umowy-wyznaczony. CZy przed tym terminem moge do Wykonawcy wystapić z wnioskiem o wprowadzenie zmiany do umowy?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 wrz 2008, 20:56

Można się zawrócić na podstawie art. 140 ust 2. ale jak mówi ten artykuł tylko „w szczególnie uzasadnionych przypadkach”. Czy tu takie szczególne przypadki zachodzą? Nie wystarczy, że wykonawca wyrazi na to zgodę i będzie to zmiana korzystna dla zamawiającego lub niemożliwa do przewidzenia, a dotycząca tylko sposobu spełnienia świadczenia. Trzeba jeszcze umieć uzasadnić jakie to szczególnie uzasadnione przypadki zaszły, że zdecydowano się ten krok wobec wybranego wykonawcy i czy aby nie spowodowałoby innego wyniku przetargu gdyby zmiana ta byłą znana wcześniej. Przepis ten został usunięty w najnowszej nowelizacji, ale póki co jeszcze obowiązuje do czasu wejścia w życie nowelizacji. Nie jestem zwolennikiem jego stosowania.

ODPOWIEDZ